Rzeczoznawca / Praktyczne porady

R Z E C Z O Z N A W C A

Serdecznie witam na naszej stronie, zapraszam do przejrzenia jej zasobów i skorzystania z oferty.
Będziemy wdzięczny jeżeli zechcą Państwo polecić stronę zainteresowanym osobom.

Jestem Rzeczoznawcą Polskiej Izby Przemysłu Skórzanego w specjalności obuwnictwo - wpis na listę pod 136.

Opinie rzeczoznawcze są narzędziem pomocniczym i niezbędnym przy rozwiązywaniu problemów konsumenckich.
Pamiętać jednak należy, że opinia jest podstawą do dalszych kroków i w oparciu o uzyskaną ocenę można daną reklamację uznać bądź oddalić.
Ważna informacja dla konsumentów, że zgodnie z dotychczas obowiązującym prawem w przypadku oddalenia reklamacji przez sprzedawcę po upływie 6 miesięcy
to na użytkowniku spoczywa obowiązek dowiedzenia, że usterka powstała z winy wadliwego produktu. Od stycznia 2015 roku czas ten zostaje wydłużany do jednego roku.
Dwa lata ustawowej odpowiedzialności kiedy można składać reklamację nie jest równoznaczny z trwałością użytkową i aby potwierdzić wadę należy zasięgnąć porady Rzeczoznawczej.

Rzeczoznawca obuwia zobowiązany jest do dokonywania opracowań z
najwyższą starannością i fachowością w oparciu o aktualne osiągniecia nauki i praktyki, przepisy prawa i normy. rzetelnie i terminowo.
Od wielu już lat sporządzam niezależne opinie i orzeczenia dla konsumentów indywidualnych, a także sklepów.

P R A K T Y C Z N E  P O R A D Y

Aby coś nam służyło jak najdłużej, należy o to odpowiednio DBAĆ.

W obecnym czasie mamy pod dostatkiem różnego rodzaju butów i bucików wykonanych z przeróżnych materiałów, a one potrzebują ciągłej pielęgnacji.

Oto kilka  praktycznych porad oraz wskazówki dotyczące pielęgnacji poszczególnych rodzajów materiałów, które zapewnią dobry wygląd obuwia.

  • każdy materiał wymaga stosowania odpowiednich środków – warto dobierać pasty, impregnaty i szczotki do rodzajów materiału.
  • warto dać butom czas na „odpoczynek”. Ciągłe ich noszenie powoduje szybsze zużycie, a zamienne stosowanie różnych butów wydłuży żywotność każdej z par.
  • woda odbarwia i zniekształca but. Warto uważać na przemoczenia (nie tylko ze względu na własne zdrowie).
  • nie susz butów na piecach i kaloryferach. Nie schną naturalnie, najlepiej z prawidłami wewnątrz.
  • pastę nakładać zawsze po starciu zabrudzeń i starej pasty. Pamiętać o szwach i krawędziach podeszew.
  • używaj różnych rodzajów obuwia zgodnie z ich przeznaczeniem i odpowiednią porą roku, nie noś obuwia lakierowanego przy niskich i ujemnych temperaturach – unikniesz narażenia go na pękanie.
  • sposobem na szybkie suszenie butów jest włożenie do środka ciepłych gazet. Po godzinie wilgotne gazety należy wymienić na nowe. Po kolejnej godzinie trzeba sprawdzić czy gazety ponownie są bardzo wilgotne. Jeżeli tak, to znów trzeba je wymienić i tak do wysuszenia butów.

 

 Pamiętajmy iż każdy rodzaj powierzchni wymaga odrębnego traktowania.

Skora gładka- pasty samo nabłyszczające nie mają tak dobrego działania na skórę buta, jak pasty do pucowania. Dobra pasta to taka, która dostosowana jest do rodzaju skóry, koloru buta i zabezpiecza but przed czynnikami pogodowymi, deszczem, śniegiem, słońcem oraz kurzem i brudem. Pucowanie czyli froterowanie buta powinno zabierać 15 minut czasu (na każdy but!). Świetnie posłuży do tego miękka, bawełniana ściereczka lub szczotka z miękkiego włosia.

Skóra lakierowana- przede wszystkim usunąć zabrudzenia wilgotną ściereczką. Lakierowanych butów nie pastujemy, bo już posiadają one połysk od lakieru (pasta mogłaby ów lakier uczynić matowym). Obuwie takie powinno się natłuszczać specjalnie do tego celu przeznaczonym kremem (krem do skóry lakierowanej), który następnie powinien być wtarty w but i polerowany, dokładnie tak, jak podczas froterowania po pastowaniu. Najlepsza do tego celu jest ściereczka flanelowa.

Zamsz i welury- szczotkuje się je na sucho specjalną szczotką, która ma usunąć z wierzchu i od spodu wszelkie zabrudzenia. Impregnaty w aerozolu w kolorze wierzchu lub bezbarwne powinny uczynić but odświeżonym i odpornym na zewnętrzną wilgoć. Impregnatu w aerozolu mają skłonność do przyciemniania obuwia z jasnych skór, jednak w żadnym razie nie poleca się stosowania past i kremów!

Satyna i materiały tekstylne- w pierwszej kolejności szczotkowanie, które ma usunąć zabrudzenia i nieczystości. Szczotkowanie takie należy wykonać na sucho, butów z satyny i tekstyliów nie powinno się prać. Następnie należy wykorzystać środki w aerozolu do ożywiania kolorów i czyszczenia powierzchni buta. Środki takie występują często pod postacią rozmaitych pianek, nakładanych na but i pozostawianych do wchłonięcia.

 

KAPCIE TEKSTYLNE

Dzieci powinny nosić buciki we właściwym rozmiarze,
należy często kontrolować, czy rozmiar bucika jest odpowiedni dla stopy dziecka,
zbyt ciasne obuwie może spowodować zniekształcenie palców, a zbyt luźne- nie trzyma wystarczająco nogi i utrudnia chodzenie,
z reguły wyprostowany najdłuższy palec stopy powinien znajdować się ok 8 mm od czubka bucika.

Dziecko powinno mieć co najmniej dwie pary butów na każdy sezon,
nie należy zakładać dziecku tej samej pary bucików codziennie.

Bucików nie wolno prać w pralce,
Ubrudzone buciki należy czyścić wilgotną ściereczką lub gąbką i suszyć w przewiewnym miejscu, z dala od bezpośredniego źródła ciepła.
Wkładki profilaktyczne powinny być przynajmniej raz w tygodniu wyjmowane i myte wodą z mydłem, a następnie suszone.